Laboratorium Hodowli Komórek
W tym laboratorium pozyskiwane są komórki pierwotne z tkanek ludzkich i zwierzęcych do celów badawczych.
Obejmuje to m.in. przetworzenie szpiku kostnego i podskórnej tkanki tłuszczowej w celu izolacji mezenchymalnych komórek macierzystych. Ponadto izolowane są komórki z guzów nowotworowych zwierzęcych i, w przyszłości, ludzkich w celu zbadania molekularnych determinant klinicznych fenotypów nowotworów. Oprócz komórek pierwotnych w Laboratorium hodowane są również unieśmiertelnione linie komórkowe używane jako modele badawcze. Komórki hodowane są w systemach 2D i 3D, które to lepiej odwzorowują strukturę tkanek. Stosowane w Laboratorium metody pozwalają na manipulacje genetyczne hodowanych komórek, w tym na trwałą modyfikację genomu komórkowego.
Laboratorium Biologii Molekularnej
W tym laboratorium stosowany jest szeroki wachlarz technik służących analizie komórek i tkanek w zakresie ekspresji genów, analizy mutacji czy ekspresji i modyfikacji białek.
Laboratorium dysponuje sekwencerem IonTorrent, a także nowoczesnym urządzeniem do techniki q-PCR (RT-PCR). Pozwala to na określanie profili ekspresji genów w różnych komórkach i tkankach lub na wykrywanie śladowych ilości kwasów nukleinowych. Analiza ekspresji i modyfikacji białek metodami chromatograficznymi lub metodami opartymi na przeciwciałach (np. Western Blot) pozwala na charakteryzację procesów molekularnych zachodzących w komórkach i tkankach. Laboratorium dysponuje technikami i urządzeniami pozwalającymi przygotować matryce i wykonać sekwencjonowanie następnej generacji. Także w tym laboratorium wykonuje się prace z zakresu inżynierii genetycznej, czyli tworzenie i modyfikacje cząsteczek rekombinowanego DNA w celu późniejszego wprowadzenia do komórek bakteryjnych lub ssaczych.