Laboratoria Centrum Medycyny Translacyjnej
Laboratoria Centrum Medycyny Translacyjnej tworzą spójną przestrzeń badawczą, łączącą medycynę weterynaryjną i ludzką w ramach kompleksowego podejścia do badań translacyjnych. Laboratoria Centrum Medycyny Translacyjnej nie tylko wspierają podstawowe badania naukowe, ale również odgrywają kluczową rolę w translacji wyników do praktyki klinicznej. Ich ścisła współpraca z Laboratoriami modeli zwierzęcych oraz szpitalem CMT umożliwia prowadzenie interdyscyplinarnych projektów badawczych i opracowywanie nowoczesnych terapii — od etapu koncepcji, poprzez badania przedkliniczne, aż po wdrożenie terapeutyczne.
Prowadzone w laboratoriach analizy obejmują wszystkie poziomy organizacji biologicznej — od poziomu tkankowego, przez komórkowy i subkomórkowy, aż po molekularny. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dogłębne zrozumienie procesów fizjologicznych i patologicznych, ale również opracowywanie nowych strategii terapeutycznych, innowacyjnych leków i metod diagnostycznych.
Laboratoria Centrum Medycyny Translacyjnej spełniają również standardy Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP), co umożliwia realizację badań z zakresu oceny bezpieczeństwa substancji czynnych, w tym testów cytotoksyczności metodą MTT. Wysoka jakość i powtarzalność uzyskiwanych wyników pozwala na ich wykorzystanie zarówno w badaniach naukowych, jak i w projektach komercyjnych.
Struktura laboratoriów Centrum Medycyny Translacyjnej obejmuje:
• Laboratorium Histologii
Pracownię przygotowującą preparaty do klasycznej i zaawansowanej mikroskopii, wspierające ocenę zmian patologicznych, regeneracyjnych i toksykologicznych.
• Laboratorium Biologii Molekularnej
Pracownię specjalizującą się w analizie DNA, RNA i białek z wykorzystaniem technik takich jak ELISA, real time-PCR, Western blot, cytometria przepływowa.
• Laboratorium Hodowli Komórkowych
Jednostkę zajmującą się badaniami in vitro — hodowlami pierwotnych i unieśmiertelnionych linii komórkowych oraz ich odpowiedzią na czynniki eksperymentalne.
• Laboratoria Clean Room
Nowoczesne przestrzenie o podwyższonym reżimie czystości do zautomatyzowanych hodowli komórkowych, sortowania komórek i nanocząstek oraz ich obrazowania mikroskopowego.
• Laboratorium Spektrometrii i Analiz Chemicznych
Miejsce umożliwiające dokładną ocenę składu pierwiastkowego i molekularnego próbek w badaniach toksykologicznych, farmakologicznych i środowiskowych.
• Laboratorium Mikrobiologiczne
Zaplecze do badań nad drobnoustrojami oraz testowania skuteczności i bezpieczeństwa substancji biologicznie czynnych.
Pytania i oferty współpracy można kierować na adres e-mail lub telefonicznie do:
- Kierownika zespołu Laboratoriów CMT
dr inż. Ewa Sady-Makarewicz ewa_sady@sggw.edu.pl; tel: 22 593 38 24
- Sekretariatu CMT:
cmt@sggw.edu.pl; tel: 22 593 38 40